Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży
7 czerwca 2018
Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ zapoznały się z Informacją o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2017 wraz z Uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka (druk nr 2422).
Informację przedstawił Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak.
Informacja dotyczyła działań prowadzonych przez Rzecznika na pięciu płaszczyznach, w zakresie ochrony: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki oraz prawa do ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.
W przeprowadzonej dyskusji posłowie pytali m.in. o:
– stanowisko Rzecznika wobec nieratyfikowanego przez Polskę Trzeciego protokołu fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka,
– sytuację dzieci w szkołach po przeprowadzeniu reformy edukacji,
– problem depresji i samobójstw wśród dzieci, zwłaszcza w grupie tzw. dzieci LGBT i w tęczowych rodzinach, a także o działania Rzecznika oraz sytuację dzieci na polu zapobiegania przemocy związanej z orientacją seksualną,
– problem niedofinansowania i braków kadrowych wśród psychiatrów dziecięcych,
– sytuację dzieci rodzin wielonarodowych, gdy rodzice mieszkają w różnych państwach,
– sytuację dzieci z niepełnosprawnościami i innymi przewlekłymi chorobami, w tym w kontekście ich wyjazdów na wakacje.
Posłowie zauważyli obszerność i szczegółowość otrzymanej informacji. Wyrażony został postulat otrzymywania bardziej skondensowanych i konkretnych raportów w przyszłości, a także wyraźniejszego porównywania do poprzednich okresów działalności. Posłowie zastanawiali się również, czy obecny zakres uprawnień i kompetencji Rzecznika Praw Dziecka jest wystarczający do efektywnej realizacji zadań.
W związku z kończącą się drugą kadencją urzędowania wyrażone zostały wyrazy uznania i podziękowania dla Rzecznika za całą jego pracę.
Sprawozdawca – poseł Urszula Rusecka (PiS).